Szkółka Drzew i Krzewów Owocowych i Ozdobnych, Piotr Kość
Grabie Polskie 27a, 09-530 Gąbin, woj. mazowieckie

Agrest odm. ROLONDA

Agrest odm. ROLONDA®

Pochodzenie

Krzyżówka odmian dzikich z hodowlanymi, twórcą odmiany jest dr Bauer (Instytut im. Maxa Plancka).

Krzew

Średni lub silny, pokrój szeroki, rozkrzewiający się. Pędy proste lub półproste, z tendencją do rozchylania pod ciężarem owoców. Kolce sporadyczne, średnio twarde, prawie wyłącznie na pędach dwuletnich. Słabe ulistnienie.

Owoce

Kształt jajowaty lub gruszkowaty, średniej wielkości (waga 7,4g), o barwie ciemnoczerwonej, bardzo twarde, nie pokryty włoskami, lekko meszkowaty, o stosunkowo grubej skórce, bardzo długo utrzymuje się na krzewie, dobrze nadaje się do zbioru, mała skłonność do pękania. Owoce zwisają pojedynczo lub parami, przy czym wówczas drugi owoc jest najczęściej mniejszy. Smak kwaskowaty, lecz przyjemny. Skład chemiczny: kwasowość - 25,8 g/l, wartość refraktometryczna - 630 Oe, zawartość witaminy C - 290 mg/l, zawartość cukru: wysoka.

Cechy charakterystyczne odmiany

Odmiana kwitnie i dojrzewa średnio późno. Plonowanie uznawane jako średnie, w ciągu dwóch lat od posadzenia osiąga się plon o wielkości 87,6 kg na 100 m2. Jest odmianą o jednej z najwyższych zdrowotności. Bardzo wysoka odporność na mączniaka i opadzinę liści. W niektórych latach obserwuje się porażenie rdzą wejmutkowo-porzeczkową o średnim natężeniu. Odmiana rekomendowana do produkcji towarowej i ogrodu, zalecana szczególnie do upraw ekologicznych, gdzie produkcja owoców odbywa się bez użycia chemicznych środków ochrony roślin.

Strony internetowe INVITO.pl
#606987